Най-важни насоки на Коневъдство

Плешките са добре наклонени, свързани с добре изразена холка. Тялото е средно дълго, с добре развит гръден кош. Задният пояс е овален, добре развит и замускулен. Крайниците са здрави, с добре очертани стави и сухожилия. Има здрави копита. Конете от тази порода имат силно влияние върху подобряването на много европейски полукръвни породи коне. Те са подходящи и за леки впря­гове, както всички полукръвни породи коне, но най-добри резултати постигат в класическите дисциплини, особено в прескачането на препятствия и в обездката. Представители на тази порода са печелили олимпийски медали. Племенно стадо от Тракененска порода има в ИЖ Костинброд.

Благоприятно влияние върху беговото коневъдство имаха и конезаводите „Камчия" край Дългопол, „Орешак" край Варна и „Тодор Икономово" край Шумен.

Национална агенция за професионално образование и обучение

Възможни контакти – Работникът в животновъдството работи с други работници, с ветеринарни лекари, осеменители, собственици на фуражи и на машинотракторен парк, поземлени комисии, финансовокредитни институции, мениджъри и други.

„Също така в Закона за собствеността и ползването на земеделската земя е записано, че всички коне имат право на пасища, но спортният кон няма тези права. Тези коне също имат нужда от сено и слама", посочи проф. Бързев и допълни: „В България има само една база за конен спорт, която се самоиздържа и това е базата в Ихтиман.

За да стигнеш до върха трябва да минеш през ЦПО ХАРМОНИЯ

с оглед още по-пълното задоволяване на планинските райони с подходящи за работа коне, а също така потребностите от коне за любителска езда, конен туризъм и детско-юношеските спортни школи. Развъждането на коне от тази порода е съсредоточено в коневъдната ферма в гр. Разлог и в частни стопани в Старозагорски район.

В базата край село Житница, малки и големи посетители могат да направят разходка с кон или да вземат урока по езда под вещото ръководство на опитен треньор. 

Необходими знания и умения – За да ръководи животновъдна ферма и да изпълнява всички основни производствени дейности, техник-животновъдът трябва да може да работи в екип, да осъществява ефективна комуникация с други лица и да поема отговорност за работата си.

Темпераментът е сангвиничен; добронравен; добре използва храната.

Основният масив от племенни жребци и кобили се намира в конезаводите Коневъдство „Кабиюк", „Стефан Караджа", „Хан Аспарух" и няколко частни ферми, пре­димно в Североизточна България.

Намира се край Шумен, в района на „Кабиюшката могила", откъдето е взел и името си.

Този сайт използва „бисквитки“ с цел по-добро обслужване на своите посетители. Научете повече.

Племенно ядро има в конезавода „Клементина" край Плевен, но основният масив от ценни кобили е в частни сто­пани в Северозападна България.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Най-важни насоки на Коневъдство”

Leave a Reply

Gravatar